Živiničanin Namik Beširović: Mladi talenat među odabranim učenicima za školovanje u Americi

Namik Beširović, mladić iz Živinica, jedan je od 24 učenika iz Bosne i Hercegovine koji su dobili priliku za školovanje u Sjedinjenim Američkim Državama. Njegova priča je inspiracija za mnoge mlade koji sanjaju velike snove i žele iskoristiti prilike izvan granica svoje zemlje.
U ovom intervjuu, Namik nam otkriva kako je izgledao njegov put do Amerike, kako se prilagodio novom obrazovnom sistemu i načinu života, te šta ga motivira da nastavi graditi uspješnu budućnost.

Zivinice.info: Kako ste se odlučili prijaviti za program školovanja u Americi i šta Vas je motivisalo?

- Marketing -

Namik: Još kao mali volio sam da čitam i istražujem. Male enciklopedije, koje su mi poklanjali moji roditelji, bile su vjerni pratioci tokom mog odrastanja.
Moj dječački sam bila je Amerika i oduvijek sam želio i maštao da bar jedan dio svog života provedem tamo, da se školujem, upoznam nove ljude, nove kulture.
U ljeto 2023 godine činilo se da se moj dječački san polako počinje ostvarivati.
Naime, pošto ja volim istraživati internet, dolazim do informacija da je raspisan konkurs za prijavu učenika na Youth Exchange and Study Program.
Na YES Program sam aplicirao u Augustu 2023 godine, naravno uz saglasnost mojih roditelja. Put do cilja je bio dug i mukotrpan. Pun izazova.
Nakon nebrojenih testiranja, pisanja eseja i intrvjua u februaru 2024 godine saznao da ću baš ja biti jedan od učenika iz Bosne i Hercegovine koji će dobiti priliku da se školuje u Sjedinjenim Američkim Državama. Od 560 aplikanata ušao sam u krug od 24 učenika koji su zadovoljili i dobili stipendiju YES programa.

Zivinice.info: Možete li nam reći više o školi koju pohađate i programu koji ste odabrali?

Namik: Učenik sam Lone Peak srednje škole. Školu pohađa 2700 studenata. Program školovanja je ovde dosta drugačiji nego kod nas. U Americi, studenti u srednjoj školi ne biraju svoj smjer ili odsjek, nego se još uvijek nastavljaju školovati po generalnom planu i programu, uz mogućnost biranja predmeta koji ih interesuju.
Mislim da je ovaj koncept školovanja jako zanimljiv i koristan, jer nekada se u tim godinama odrastanja jako teško odlučiti za smjer ili polje obrazovanja kojim se planirate baviti u nastavku života.

Zivinice.info: Kako ste se prilagodili kulturi i načinu života u Americi?

Namik: Dolaskom u Ameriku u Saveznu državu Utah, grad Salt Lake City po YES programu smješten sam u petočlanu Host (zamjensku) porodicu.
Porodična toplina i dobrodošlica koju su mi priredili bili su od velikog značaja za mene i moju jako brzu adaptaciju na nove ljude koji me okružuju, novu kulturu i sticanje mnogo novih prijatelja.

Zivinice.info: Koji su najveći izazovi s kojima ste se susreli prilikom preseljenja?

Namik:
Obzirom da sam veoma mlad, dolaskom u Ameriku, susrećete se sa novim ljudima, novom kulturom, običajima, drugačijim obrazovnim sistemom kao i nostalgijom i udaljenošću od svoje porodice i prijatelje, ali sve to lakše prevazilazite kada ste svjesni cilja zbog kojeg ste došli u Ameriku. Prije nego što sam otišao, bilo je dosta predrasuda od strane ljudi iz Bosne o tome kako i na koji način ću tamo funkcionisati, međutim ja sam odlučio da budem potpuno otvoren po pitanju svog identiteta, religijske i nacionalne pripadnosti, te sam zaista oduševljen na koji način i uz kakvu obazrivost i poštovanje djelujem u okvoru društvenog vjerskog i obrazovnog sistema kao musliman iz Bosne sa apsolutno svim pravima i privilegijama i uz maksimalno poštovanje od strane njihobih državljana.

Zivinice.info: Šta Vam najviše nedostaje iz Bosne i Hercegovine?

Namik: Kao što sam već i rekao, kao šesnaestogodišnjaku, mnogo toga mi nedostaje, moja porodica, drugovi ali i nešto sa čime će se mnogi složiti koji su bili van domovine a to je naša najbolja bosanska kuhinja.

Zivinice.info: Kakav uticaj mislite da ovo iskustvo može imati na Vašu budućnost?

Namik: YES program za razmjenu učenika je odličan program za razvoj, ne samo kulturološki već i razvoj u smislu pripreme za odrastanje.
Otići od kuće na godinu dana sa 16 godina nije mala stvar, mislim da će mi to pomoći dosta u otvaranju novih poglavlja u mom životu, već imam nekoliko ponuda na nekim od prestižnih Američkih univerziteta, te ako budućnost donese nastavak mog školovanja ovde u Americi, već ću biti spreman na sve izazove koje studentski život donosi.

Zivinice.info: Šta biste poručili mladima u Živinicama koji žele ostvariti slične uspjehe?

Namik: Naši mladi u Živinicama imaju ogroman potencijal, želio bih da im poručim da nikad ne odustaju od svojih ciljeva, jer ništa nije nemoguće kada imate zacrtan cilj ispred sebe.
I na kraju želio bih da iskoristim priliku da se zahvalim svima koji su bili moja podrška tokom procesa apliciranja na YES Program razmjene studenata, mojim roditeljima i sestri, kao i mojim profesorima i direktorici JU Mjesovita srednja “Elektrotehnička škola” Tuzla, također koristim priliku da se zahvalim aktuelnom Gradonačelniku Grada Živinice Beganu Muhiću na svesrdnoj podršci

Upravo živim moj dječački američki san.

Novosti

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime