Na Klinici za onkologiju i radioterapiju Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla instaliran je novi savremeni aparat za brahiterapiju, što predstavlja važan iskorak u liječenju onkoloških pacijenata u ovom dijelu Bosne i Hercegovine.
Ova vrijedna investicija, u potpunosti finansirana od strane Međunarodne agencije za nuklearnu energiju (IAEA) u iznosu od 750.000 eura, omogućava precizniji, efikasniji i sigurniji tretman pacijenata, uz smanjenje nuspojava i povećanje šansi za oporavak.
Brahiterapija je metoda unutrašnjeg zračenja u kojoj se izvor radioaktivnosti postavlja direktno u tumor ili njegovu blizinu, čime visoka doza zračenja djeluje ciljano na oboljelo tkivo, a okolno zdravo tkivo ostaje zaštićeno. Ova metoda je posebno značajna u liječenju karcinoma prostate, vrata maternice i dojke.
Osim samog uređaja, IAEA će u narednih pet godina obezbjeđivati i kontinuiranu isporuku iridijuma, radioaktivnog materijala koji je neophodan za izvođenje ove terapije, čime se osigurava dugoročna održivost i kontinuitet liječenja u Tuzli.
Iz UKC Tuzla poručuju da nova oprema omogućava primjenu terapija po najvišim medicinskim standardima, skraćuje trajanje tretmana, smanjuje neželjene efekte i povećava kvalitetu usluge za pacijente. Projekat je rezultat dugogodišnje saradnje UKC Tuzla s IAEA, koja je omogućila uvođenje terapija koje do sada nisu bile dostupne pacijentima u ovom dijelu zemlje.
Ova investicija ne predstavlja samo tehnološki napredak, već i novu nadu za mnoge pacijente koji se bore s teškim dijagnozama.