Hadž, kao jedan od pet stubova islama, predstavlja najveće i najvažnije hodočašće za muslimane širom svijeta. Ove godine, prema najavama saudijskog Odbora za posmatranje Mjeseca, hadž će se održati u periodu od 4. do 9. juna 2025. godine.
Obredi koji definišu vjeru
Hadž se odvija tokom dvanaestog mjeseca islamskog kalendara – zul-hidždžeta, i obuhvata niz propisanih obreda koji traju pet do šest dana:
Ihram: Hodočasnici ulaze u posebno stanje duhovne čistoće, oblačeći bijelu, jednostavnu odjeću i suzdržavajući se od određenih radnji.
Tavaf i Saj: Obilazak Kabe sedam puta i hodanje između brda Safa i Merva.
Mina: Noćenje u šatorskom naselju uz molitvu i razmišljanje.
Arefat: Deveti dan zul-hidždžeta provodi se na Brdu milosti (Džabal al-Rahmah), gdje je Poslanik Muhammed, a.s., održao svoju posljednju hutbu.
Muzdelifa: Nakon Arefata, hodočasnici noće pod otvorenim nebom i skupljaju kamenčiće za naredni obred.
Džemreta: Simbolično kamenovanje šejtana u znak sjećanja na poslanika Ibrahima, a.s.
Kurban-bajram: Obredno klanje životinje kao čin poslušnosti prema Bogu.
Tavaf al-ifada i oproštajni tavaf: Završni krugovi oko Kabe koji označavaju završetak hadža.
Oprez zbog lažnih kampanja i neregularnih viza
Uoči hadža 2025. godine, Ministarstvo hadža i umre Saudijske Arabije uputilo je važno upozorenje svim budućim hodočasnicima:
Ne sarađujte s neovlaštenim agencijama i ne nasjedajte na lažne ponude.
Putovanje treba rezervisati isključivo putem službene platforme Nusuk.
Također, Ministarstvo unutrašnjih poslova Saudijske Arabije najavilo je oštre kazne za one koji koriste turističke ili druge nevažeće vize za hadž, kao i za one koji im pomažu. Kazne mogu dostići i do 100.000 saudijskih rijala (oko 26.600 USD), uz dodatne sankcije za ponavljače.
Posebna pažnja se skreće i na obmanjujuće oglase na društvenim mrežama – poziva se na provjeru autentičnosti svake hadž ponude.
Hadžije iz BiH
Za ovu godinu predviđeno je da iz Bosne i Hercegovine na hadž otputuje 2.222 vjernika, a njihov put započinje krajem maja i početkom juna.